Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
+48 505 113 921
biuro@businessdp.pl

Echa 9. Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Biznesowe trendy i inspiracje 2019.

  • Posted by: Paulina Gańczak

17 października miałyśmy okazję uczestniczyć w 9. Europejskim Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach. To jedno z ważniejszych spotkań MiŚP w Europie. W ciągu 3 dni kongres przyciągnął 8000 uczestników, a jego trakcie zrealizowano 100 paneli. Hasłem tegorocznego Kongresu było: “Smart – Safe – Solutions”. Skrótowo przybliżę moduły, które wybrałyśmy.

Podczas panelu pt. “Managment 3.0” prelegenci uświadamiali nas między innymi, że komunikacja z zespołem przechodzi na płaszczyznę “on-line”- komunikację zdalną.

KOMUNIKACJA Z ZESPOŁEM
Podano przykład aplikacji Whatsapp. Okazuje się, że za jej pomocą w szybki sposób porozumiewa się coraz więcej zespołów. Istnieją także inne komunikatory przeznaczone do tego celu: messanger, teams, slack, skype. Powstaje coraz więcej produktów tego typu, np. specjalne platformy do komunikacji firmowej, jest w czym wybierać.
Chcąc uskutecznić komunikację w zespole, zwłaszcza z nowymi pokoleniami, które wchodzą na rynek pracy, należy rozważyć ten model.

KOMUNIKACJA Z KLIENTAMI, KOOPERANTAMI
Podkreślono również rolę LinkedIn. Warto na bieżąco aktualizować konto na tym portalu, coraz częściej obserwować można nawiązywanie realizacji biznesowych. Mówi się, że zamiast wymiany wizytówek- stosuje się wymianę profilami z mediów społecznościowych.

AGILE W FIRMIE, W PROJEKTACH I W KOMUNIKACJI Z KLIENTEM
Po raz kolejny można było usłyszeć o zaletach metodyki Agile. Bardzo ważną cechą jest dziś zwinność– zarówno w zespole jak również w działaniach z Klientami– częsta analiza zadań, szukanie feedbacku z zewnątrz, dostosowanie działań do zmian itp.

Kluczowa staje się również elastyczność pozwala łatwiej adaptować się do zmian, oswoić opór wobec nich, a dzięki temu zminimalizować poziom stresu. Często konieczne jest szukanie nowych rozwiązań, wychodzenie ze strefy komfortu.

ZARZĄDZANIE TURKUSOWE
Wspomniano również o
samoorganizujących się zespołach. Niezbędna jest w takim przypadku wzajemna pomoc i chęć współpracy, kreatywność, przede wszystkim zaangażowanie i poczucie odpowiedzialności.

Menadżer w takim przypadku powinien dostarczyć dawkę informacji biznesowych, informacji co się opłaca, z czym związane są koszty, gdzie są ryzyka, a gdzie szanse itp.

Wspominano również o zarządzaniu systemem, a nie ludźmi.

Kolejny panel dotyczył emocji w marketingu. Prelegent zwracał uwagę na to, że media właśnie za sprawą emocji walczą o przejęcie uwagi. Wbrew pozorom głębiej przetwarzamy negatywne emocje. Tego typu reklamy odnoszą się głównie do konkurencyjnych produktów, mających sprawiać wrażenie “gorszych”. To czy to dobre, czy nie zostawiam indywidualnej ocenie. Emocje, bądź bodźce wizualne, zwracają uwagę odbiorcy, wzbudzając zainteresowanie i pragnienie zakupu.

Podczas wykładu związanego z Social Mediami prowadzący kładł nacisk na 4 podstawowe elementy niezbędne w budowaniu efektywnych profili w mediach społecznościowych:
– poznaj mnie,
– polub mnie,
– zaufaj mi,
– kup ode mnie.
Budując profil niezwykle ważne jest poznanie potrzeb klienta oraz określenie ścisłej grupy docelowej.

Panel networkingowy rozpoczynał się częścią związaną z autoprezentacją, każdy z uczestników panelu miał za zadanie jak najlepiej się przedstawić w ciągu 15-30 sekund. Kluczem do sukcesu jest: odpowiedni ubiór, pewność siebie, świadomość tego kim jesteś, używanie haseł, kluczowych słów i konkretne wyrażanie czego chcesz, czego potrzebujesz, równocześnie zapewniając o możliwości pomocy komuś w konkretnym zakresie.
Networkingw skrócie- jest wymianą biznesowych kontaktów, której celem jest dalsza rekomendacja.

Serdecznie polecamy uczestnictwo w tego typu imprezach, można pozyskać wiele ciekawych informacji, doznać chwili refleksji na temat tego jak jest u mnie? Czy idę w dobrym kierunku? Czy nadążamy za zmianą?

Tematyka wykładów podczas Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw jest bardzo szeroka, każdy może znaleźć coś ciekawego dla siebie.

Powyżej przedstawiamy tylko namiastkę tego, czego się dowiedziałyśmy. Reszta informacji zostaje u nas 😉

Paulina

Author: Paulina Gańczak

Zainteresowany?
Zostaw kontakt
do siebie!