Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
+48 505 113 921
biuro@businessdp.pl

Sposoby na redukcję stresu w pracy

  • Posted by: Paulina Gańczak

Sposoby na redukcję stresu w pracy

Stres pojawia się najczęściej kiedy nie jesteśmy w stanie sprostać wymaganiom różnych sytuacji w pracy.
Stresowi towarzyszyć mogą inne niepożądane uczucia, które są zależne od rodzaju, przyczyny sytuacji stresowej. Mówimy tu o strachu, gniewie, złości czy lęku. Taki stan negatywnie wpływa na funkcjonowanie firmy, obniża poczucie własnej wartości, pracownik staje się również mniej efektywny, a powrót do sprawności i pełnej aktywności zawodowej możliwy jest często dopiero po wypoczynku, zregenerowaniu organizmu.

Osobami z grupy ryzyka, u których poziom odczuwalnego stresu jest największymłodzi ludzie z krótkim stażem pracy, osoby nadmiernie zaangażowane w życie zawodowe oraz te osoby, które wrażliwe są na bodźce.

Długotrwały stres może doprowadzić do zmian zdrowotnych, zarówno psychicznych jak i fizycznych. Przykładem mogą być bóle mięśni karku i barków, bóle kręgosłupa, obniżenie odporności organizmu, zaburzenia układu pokarmowego, depresje, nerwice, choroby układu krwionośnego.

Stres należy starać się redukować

1. Pierwszym krokiem do osiągnięcia tego jest poznanie przyczyny występującego stresu.
2. Drugim staranie się wyeliminować przyczynę, która może dawać niebezpieczne skutki zdrowotne. Do najczęstszych przyczyn należą: zbyt szybkie tempo pracy, rywalizacja między współpracownikami, zbyt duża ilość pracy, a także obawa przed zwolnieniem.

Techniki eliminowania stresu

Istnieje również kilka technik, które mogą okazać się przydatne podczas prób eliminowania stresu w miejscu pracy.
Należą do nich między innymi:

1. Dbanie o regularne przerwy. Szczególnie podczas pracy związanej z wysiłkiem umysłowym naszemu organizmowi potrzebna jest przerwa na regenerację. Przyjęto, że takie pauzy powinny następować co najmniej co 2 godziny. Ważne jest w tym przypadku żeby wstać, zmienić otoczenie. Odejść od stanowiska pracy. Po powrocie z krótkiej przerwy na kawę, herbatę czy rozmowę ze współpracownikiem powinniśmy zauważyć widoczną poprawę koncentracji.

2. Utrzymywanie w porządku miejsca pracy.
Na ten temat szerzej wypowiadaliśmy się w naszym poprzednim artykule pt. Minimalizm na biurku. Pamiętajmy, że czyste, uporządkowane stanowisko pracy z pewnością ułatwi wykonywanie obowiązkowych zadań.

3. Zarządzanie czasem pracy w sposób efektywny.
W punkcie tym chodzi o ustalanie racjonalnego podziału pracy i jasnych, wyobrażanych, mierzalnych celów. To zadanie dotyczące zarówno przełożonego jak i pracownika. Do efektywnego zarządzania czasem należy również nieodkładanie wszystkiego na ostatnią chwilę oraz ustalenie priorytetyzacji zadań.

4. Motywowanie pracowników przez przełożonych.
Chodzi tu zarówno o finansowe jak i pozafinansowe formy motywowania. O benefitach przeczytacie więcej w osobnym artykule Benefity- konieczność czy dobra wola pracodawcy?
Różnego rodzaju nagrody, awansy, premie zwiększą poczucie wartości pracownika i jego efektywność.

5. Warto zadbać o prawidłową dietę i zdrowy tryb życia, dzięki którym polepszymy nie tylko kondycję fizyczną, ale także swoje samopoczucie. Wzmocnimy nasze ciało i umysł, uodparniając je na zawodowe problemy.

6. Work life balance
Dzięki zachowaniu równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym pracownicy są bardziej zrelaksowani i wypoczęci. Regularne urlopy, szanowanie czasu wolnego pracowników, zapewnienie opieki zdrowotnej to elementy techniki opisywanej w tym punkcie.

Podsumowanie

Niektórzy pracodawcy nie starają się wbrew pozorom minimalizować stresu występującego wśród pracowników firmy. Jest to najpewniej spowodowane faktem, że uważają stres za czynnik mobilizujący. Mają częściową rację, ale tylko w przypadku krótkotrwałego, sporadycznego stresu, a nie notorycznego, który w żadnym wypadku pozytywnie nie wpływa ani na pracownika, ani na pracodawcę.

Odczuwanie różnego rodzaju emocji w naszym życiu jest nieuniknione, czemuś służą, mają swoje zadanie, natomiast jeśli chodzi o stres- zdecydowanie powinniśmy go unikać.

źródło: kielczyk.pl

#stres #streswpracy #redukcjastresu

Author: Paulina Gańczak

Zainteresowany?
Zostaw kontakt
do siebie!