Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
+48 505 113 921
biuro@businessdp.pl

WYZWANIA RYNKU PRACY – Praca zdalna

  • Posted by: Global User

Wyzwania rynku pracy – Praca zdalna

Pandemia COVID-19 spowodowała znaczne zmiany w sposobie pracy. W celu ograniczenia ryzyka zarażenia znaczna część pracowników podjęła pracę w systemie zdalnym, bądź hybrydowym (częściowo stacjonarnie). Po tym czasie, home office w dobie pandemii nie jest już niczym nadzwyczajnym.  Możliwe, ze taki model pracy zostanie z nami już na stałe. Jakie korzyści i jakie zagrożenia generuje ten model współpracy?

Według badań ekspertów ponad połowa Polaków woli pracować zdalnie. Według nich praca zdalna zapewnia poczucie swobody, niezależności, elastyczny czas pracy, umożliwia wykonywanie obowiązków służbowych z każdego miejsca na ziemi. Pracownicy oszczędzają czas i koszty związane z dojazdem do pracy. Pracodawcy również znaleźli sporo zalet tej formy współpracy. Rozwiązania nowoczesnych technologii obniżają koszty prowadzenia firmy. A oszczędności wynikające z wynajmu firmowych powierzchni pracodawca może przeznaczyć na inny cel.

Z drugiej strony, praca zdalna może mieć negatywny wpływ na równowagę między życiem zawodowym i prywatnym. W trakcie codziennej pracy w domu czyhają na nas liczne rozpraszacze – psy, koty, dzieci i inni domownicy potrafią skutecznie wybić z rytmu.  Sporą trudnością w trybie home office jest odcięcie się od pracy po zakończeniu wykonywania obowiązków. Nie lada wyzwaniem jest również zmotywowanie się do pracy oraz komunikacja z menedżerem i współpracownikami.

Zarządzanie poprzez pracę zdalną generuje wiele trudności, z którymi być może pracodawcy nie musieli się zmierzyć nigdy wcześniej. Ciężko jest zadbać o efektywność wykonywanej przez pracowników pracy, a ciągłe kontrolowanie pracownika może budować napięcie i być przyczyną negatywnej atmosfery.

Praca zdalna może przyczynić się do pogorszenia relacji pracownik-przełożony, pracownik-współpracownicy. Pracownikom brakuje wspólnych pogaduszek przy kawie czy w firmowej stołówce. Może towarzyszyć im poczucie wyobcowania oraz samotności.

Oczywiście home office nie zawsze jest możliwy. W tym przypadku pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikom bezpieczeństwa. Oprócz stałego dostępu do  rękawiczek jednorazowych, środków do dezynfekcji, pracodawcy utworzyli specjalne zespoły, które opracowywały plany awaryjne. Ograniczono korzystanie z przestrzeni wspólnych, takich jak stołówki czy inne pomieszczenia socjalne. Skrócono również czas pracy pracownikom zmianowym, tak aby nie mieli oni styczności z pracownikami z następnej zmiany.

Podsumowując, praca zdalna wymaga od pracowników dużej samodyscypliny i motywacji, natomiast od pracodawców dużego zaufania do swoich podwładnych. Jest to niewątpliwie korzystna opcja dla tych pracowników, którzy są w stanie odpowiednio się  skoncentrować na powierzonych zadaniach. Nie każdy pracownik odnajdzie się w takim trybie współpracy.  Home office nie będzie korzystnym rozwiązaniem dla osób, ceniących sobie kontakt z ludźmi. Z drugiej strony, w przypadku charakterów introwertycznych, szczególnie podatnych na stres, praca zdalna może okazać się błogosławieństwem.

Author: Global User

Zainteresowany?
Zostaw kontakt
do siebie!