Wellbeing manager – zawód przyszłości czy chwilowa fanaberia?
Jak wynika z badania „Zdrowie psychiczne w czasie pandemii COVID-19” wykonanego w 2020 roku przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego:
– 71% Polaków ma problemy ze snem, odczuwa niepokój, nadmiernie koncentruje się na sytuacji związanej z pandemią
– Prawie 2/3 ankietowanych boi się o przyszłość i o sytuację zawodową
-Dla 70% ankietowanych wykonywanie codziennych obowiązków oraz nadmierne obciążenie pracą są wysoko stresujące
Aktualnie coraz więcej przedsiębiorstw podejmuje działania, które mają na celu poprawę zdrowia psychicznego pracowników. Niektóre firmy, stworzyły specjalne stanowisko, tak zwanego Wellbeing Managera, który jest odpowiedzialny o dobrostan zatrudnionych.
Wellbeing manager, czyli kto?
Wellbeing manager to osoba, która stawia ludzi i ich potrzeby na pierwszym miejscu. Jest odpowiedzialna za szeroko pojęty dobrostan zatrudnionych, na który wpływa między innymi samopoczucie fizyczne i psychiczne, relacje między współpracownikami, atmosfera w miejscu pracy a także warunki pracy. Najczęściej jest to osoba pracująca w dziale HR. W zależności od wielkości przedsiębiorstwa, może to być całkowicie osobne stanowisko lub rola, która łączy w sobie dwa stanowiska. Na tym stanowisku sprawdzą się osoby otwarte na ludzi, empatyczne, nastawione na słuchanie i zrozumienie oczekiwań, rozumiejące nowoczesne style zarządzania, elastyczne.
Wellbeing w praktyce
Firmy coraz częściej umożliwiają swoim pracownikom spotkania z ekspertami w sprawach zdrowia fizycznego i mentalnego. Organizują specjalne webinary oraz warsztaty. Promowanie aktywności fizycznej również nabiera ogromnego znaczenia. Firmy organizują zajęcia jogi, zawody sportowe, przeznaczają dodatkową gotówkę na wypożyczenie pracownikom sprzętu sportowego, np. wypożyczenie rowerów. Niektórzy poszli również o krok dalej – promują udział we wszelkiego rodzaju akcjach charytatywnych, rozwijania hobby, poprzez udzielanie na tę okazję dodatkowego dnia wolnego od pracy. W niektórych przedsiębiorstwach rodzice również mogą liczyć na dodatkowy dzień wolny w ramach spędzenia go ze swoimi dziećmi. Pojęcie wellbeingu mocno stawia na zachowanie równowagi między pracą, a życiem prywatnym. Kolejną kwestią jest również zindywidualizowany system benefitowy, dopasowany pod potrzeby każdego pracownika.
Zawód przyszłości?
Kiedy well-being manager stanie się popularnym zawodem? Według raportu Harvard Business Review z szukaniem pracy jako wellbeing director warto poczekać do 2025 roku (a może nawet chwilę dłużej). Mowa tu o zarządzaniu procesami dobrostanu pracowników z poziomu menedżerskiego. Według Global Corporate Wellness Market w 2028 r. rynek wellbeingu ma osiągnąć wartość ponad 93 mld dolarów
Nie podlega wątpliwości fakt, że znaczenie Wellbeing Managerów rośnie w firmach z dnia na dzień. Jego powstanie i popularyzacja jest odpowiedzią na potrzeby rynku. Dbanie o dobrostan zatrudnionych wpływa pozytywnie zarówno na zaangażowanie i motywację zatrudnionych jak i na sytuacje i wyniki w firmie. Firmy które świadomie „opiekują się” swoimi pracownikami, mają dużą szansę zminimalizowania negatywnych skutków pandemii. Inwestycja w zdrowie pracownika to zawsze dobra inwestycja!