Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
+48 505 113 921
biuro@businessdp.pl

Co jest szczególnie ważne dla pracodawcy w obecnej sytuacji?

  • Posted by: Paulina Gańczak
kompetencje, cechy pracownika

Co jest szczególnie ważne dla pracodawcy w obecnej sytuacji?

Poniżej podajemy dane zebrane z różnych badań odnośnie najczęstszych preferencji pracodawców jeśli chodzi o wybór pracowników. Być może w sytuacji zamieszania i chaosu, warto o tym pamiętać, aby wykazać się użytecznością i dać wartość swojemu pracodawcy.

Według badań przeprowadzonych wśród pracodawców najistotniejsze są zachowania potencjalnego pracownika (często w trudnych, problematycznych czy stresujących sytuacjach związanych z zawodem). Mówią wiele o postawie do pracy. Kandydat nie zawsze musi posiadać ekspercką wiedzę czy wieloletnie doświadczenie w branży by w sposób sprawny wdrożyć się i działać wśród nowych zadań i wyzwań. Cechy, kompetencje przedstawione poniżej są oczywiście zależne od danego stanowiska.

Według pracodawców idealny pracownik powinien:

– być odpowiedzialny,
– obowiązkowy,
– być zaangażowany,
– charakteryzować się komunikatywnością,
– posiadać chęć współpracy,
– być lojalny wobec pracodawcy,
– dobrze radzić sobie ze stresem,
– być otwarty na zmiany,
– posiadać umiejętność podejmowania samodzielnych decyzji,
– być kreatywny,
– posiadać postawę innowacyjną.

Badania wykazały, że jeśli chodzi o studentów i absolwentów, pracodawcy chętniej zatrudniają tych z wysoko rozwiniętymi umiejętnościami interpersonalnymi oraz umiejętnościami:

– mądrej komunikacji,
– efektywnej pracy w zespole,
– radzenia sobie ze stresem,
– rozwiązywania problemów,
– samodzielności w realizacji zadań,
– przejawiania inicjatyw,
– planowania,
– organizowania czasu pracy.

Istnieje oczywiście wiele źródeł, w których informacje na temat pożądanych cech u pracownika się różnią. Przedstawimy zatem kolejną opcję: z raportu Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie „Profil pożądanego pracownika” wynika, że pracodawcy precyzowali przede wszystkim na takie cechy jak: pracowitość, lojalność, uczciwość, zaangażowanie i komunikatywność.

Z kolei z ankiety przeprowadzonej przez CareerBuilder wynika, że pracodawcy zwracają uwagę w głównej mierze na etykę zawodową, słowność i niezawodność, pozytywne nastawienie, motywację do pracy i zespołowość.

Kandydat idealny

Na koniec należy wspomnieć, że kandydat w 100% idealny nie istnieje. Tak samo zresztą jak idealny pracodawca, rekruter i idealna praca:) Jednak możesz, a wręcz powinieneś starać się być jak najbliżej profilu idealnego pracownika.

Czy badania są aktualne w czasach pandemii czy recesji?

To się okaże. Z naszych obserwacji wynika, że na pewno znaczącymi cechami są: ZAANGAŻOWANIE, SPOKÓJ, OPANOWANIE, JASNOŚĆ UMYSŁU, SZUKANIE RACJONALNYCH ROZWIĄZAŃ, DOBRA KOMUNIKACJA, SKUPIANIE SIĘ NA ZADANIACH, KTÓRE PRZYNOSZĄ WARTOŚĆ FIRMIE.

Trzymajcie się zdrowo!

Author: Paulina Gańczak

Zainteresowany?
Zostaw kontakt
do siebie!