Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
+48 505 113 921
biuro@businessdp.pl

Jak długi jest okres zmiany pracy?

  • Posted by: Paulina Gańczak
rekrutacja, zmiana pracy

Jak długi jest okres zmiany pracy?

Ile trwa znalezienie pracy najbardziej dopasowanej pod względem oczekiwań i kompetencji danej osoby? Te średnio kilka miesięcy to dla kandydata, potencjalnego pracownika czas na spotkania z pracodawcami i weryfikację wspólnych oczekiwań.

Chęć zmiany pracy przez pracownika jest niemałym wyzwaniem dla pracodawcy. Nawet jeżeli pracownik nie planuje zmienić pracy, często kuszony jest przez rekruterów aby rozważyć przedstawianą ofertę. Szczególnie reprezentanci młodszego pokolenia skłonni są częściej zmieniać pracę (w przeciwieństwie do starszego pokolenia, które ceni sobie stabilność w kontekście zatrudnienia).

Częste zmiany pracy (czyli takie co kilka miesięcy, co pół roku do roku) zazwyczaj dotyczą ludzi młodych, jeszcze bez doświadczenia. Jest im to łatwiej wybaczane ze strony pracodawców, ponieważ próbują różnych rzeczy, poznają różne branże i środowiska, poszukując idealnego dla siebie miejsca.
Dla kandydatów z większym doświadczeniem powyższe “częste zmiany pracy” to takie co 3 lata.

Czas zmiany pracy na stanowiska dla inżynierów, wykwalifikowanych robotników czy brygadzistów to dziś okres między jednym a trzema miesiącami. W przypadku stanowisk managerskich, specjalistycznych okres ten może być nawet kilkukrotnie dłuższy. Wszystko zależy oczywiście od poziomu zaawansowania eksperta– jego aktywności rekrutacyjnej, specjalizacji, spójności zawodowej, kwalifikacji zawodowych oraz kompetencji i umiejętności wykazania się w procesie rekrutacji.

Proces zmiany pracy na stanowiska wyższego szczebla trwa często dłużej ze względu na wieloetapowy proces rekrutacyjny, który rozpoczyna się rozmową telefoniczną i zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną, w kolejnym etapie kandydat często bierze udział w assessmencie, testach wiedzy, testach znajomości języków obcych, kandydat może dostać zadanie do wykonania, badające dane umiejętności, na koniec dochodzi rozmowa z przyszłym przełożonym. To proces, w który zaangażowanych jest wiele osób, pracowników z firmy, a także osób spoza niej.

Tworząc swój profil kompetencyjny, napisany językiem korzyści w stosunku do pracodawcy, który mógłbyś wykorzystać przy pisaniu CV, czy tworzeniu profilu na Linkedin zwróć uwagę na:

kompetencje– to one w dzisiejszych czasach obrazują pracodawcy co może dzięki Tobie osiągnąć,

aktualne osiągnięcia– osiągnąłeś sukcesy w innej firmie? To one pokazują pracodawcy, że w odpowiednich warunkach jesteś w stanie osiągnąć jeszcze więcej.

Aby mieć satysfakcjonującą pracę oraz aby zmniejszyć ryzyko szybkiej rezygnacji ze stanowiska, na które aplikujemy należy nie spieszyć się nadmiernie w poszukiwaniach. Należy bardzo dobrze zapoznać się z pracodawcą (jeszcze przed rozpoczęciem współpracy), ustalić co dla obydwu stron jest ważne, zapytać o strategię firmy, cel na stanowisku i w odniesieniu do działalności przedsiębiorstwa. Podjęcie nowej pracy powinno być bardzo dobrze przemyślane, przy wyborze nie powinniśmy kierować się ani emocjami, ani czasem. Jeżeli coś nie będzie Ci odpowiadać- szukaj dalej. Po pierwsze możesz trafić na znacznie bardziej dopasowaną do Ciebie ofertę pracy, a po drugie strategia u pracodawcy znacznie może się zmienić. W tym czasie często spotykaj się z ludźmi, zwróć uwagę na swoją sieć znajomych, rozmawiaj, wykaż zainteresowanie na tematy biznesowe, firmowe. Im więcej osób będzie wiedziało, że szukasz pracy, tym większe szanse, że informacja o wolnym wakacie do Ciebie dotrze.

Zmiana pracy czasem przynosi korzyść zarówno pracownikowi jak i pracodawcy– należy o tym pamiętać. W momencie kiedy nasza motywacja do wykonywania codziennych zadań spada, brak nam wyzwań i możliwości rozwoju warto rozważać zmianę pracy, która być może pozytywnie wpłynie na naszą karierę zawodową.

A Ty? Czy pracujesz w miejscu, gdzie nie brakuje Ci motywacji? Jak często zmieniasz pracę i co może być tego powodem?

 

Author: Paulina Gańczak

Zainteresowany?
Zostaw kontakt
do siebie!