Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
+48 505 113 921
biuro@businessdp.pl

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

  • Posted by: Paulina Gańczak

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Gratulacje! Oznacza to, że Twoje kompetencje i doświadczenie zwróciły uwagę pracodawcy. Jak natomiast przygotować się do takiej rozmowy? Jakie aspekty są w tym zakresie ważne. Poniżej przytoczymy kilka wskazówek, według których warto postępować, a w efekcie być spokojniejszym (wiedząc co ma się wydarzyć) i odnieść sukces. Teraz już wszystko w Twoich rękach!

Rozmowa kwalifikacyjna to zarówno weryfikacja przez przyszłego pracodawcę umiejętności pracownika, ale także moment, w którym to pracownik decyduje o tym czy oferta jest zgodna z jego oczekiwaniami.

Do rozmowy kwalifikacyjnej przygotować należy się w dwóch zakresach: merytorycznym i pod względem wyglądu.

1. Przygotuj się na weryfikację informacji, jakie zawarłeś w CV. Niekoniecznie zawsze są to nieścisłości (choć się zdarza). Bądź jednak przygotowany do tego by umieć wszystko wytłumaczyć, rozwiać wątpliwości. Napisałeś w CV o swoich umiejętnościach/cechach/kompetencjach takich jak „sumienność”, czy „dobra organizacja czasu pracy”? Przygotuj się by umieć podać przykład projektu/sytuacji, w której dokładnie takimi atrybutami się wykazałeś. Są to tzw. Pytania sytuacyjne.

2. Sprawdź informacje o firmie, a także dowiedź się więcej na temat stanowiska, na jakie aplikujesz. Staraj się udowodnić, że dokładnie wiesz czym miałbyś się zajmować w danej firmie. Często zauważa się braki w odpowiedziach na to pytanie, nie mówiąc już o sytuacjach kiedy to kandydat ze względu na udział w wielu procesach rekrutacyjnych w jednym czasie nie ma pojęcia/ nie umie sobie przypomnieć na jakie stanowisko „startował”.

3. Dokładnie przeanalizuj swoje doświadczenie zawodowe. Przypomnij sobie informacje o każdej firmie, w której pracowałeś. Często padają pytania o zakres obowiązków na danym stanowisku w poprzedniej/ poprzednich firmach, o bezpośredniego przełożonego, czy dokładną strukturę organizacyjną. Rekruter może również zapytać o powód zakończenia współpracy w danej firmie/firmach lub przyczynę, dla której byłbyś w stanie zrezygnować z posady u obecnego pracodawcy. Szczerość jest ogromnie ważna, natomiast unikaj jak ognia obrażania byłych pracodawców.

4. Przygotuj sobie odpowiedź na pytanie o zarobki. Jeśli kompletnie nie wiesz jaką kwotę powinieneś podać- przejrzyj inne oferty pracy na podobne stanowiska (często widełki są jasno wskazane), zapytaj ekspertów/specjalistów na forach internetowych, dowiedź się jakie są aktualne wynagrodzenia rynkowe w danym zakresie. Niestety często się zdarza, że Kandydat już na wstępie odrzucany jest ze względu na zbyt wysokie oczekiwania finansowe (mimo swoich wysokich kompetencji), warto to przemyśleć i zweryfikować. Oczywiście, że dla pracodawcy „im mniej, tym lepiej”, natomiast zwróć uwagę, by podana kwota nie była też za niska, świadczyć by mogła o braku kompetencji lub wiary w nie.

5. Przygotuj się do zadawanych najczęściej pytań rekrutacyjnych. Możesz być pewny, że pytanie o Twoje mocne i słabe strony na pewno w jakiejś formie padnie, bądź przygotowany by umieć się rzetelnie przedstawić. Zastanów się również nad odpowiedziami na takie pytania jak: „jakie są Pana/Pani największe osiągnięcia/sukcesy?”, „jaką wartość miałby potencjalny pracodawca z zatrudnienia Pana/Pani?”. Listy najczęściej zadawanych pytań podczas rozmów rekrutacyjnych dostępne są w szerokiej formie w Internecie. Zachęcamy do zapoznania się z nimi i przećwiczenia odpowiedzi na większość z nich.

6. Ogromnie ważne jest pierwsze wrażenie- zadbaj więc o wygląd! W zależności od tego na jakie stanowisko aplikujesz- taki powinien być Twój ubiór. Zasada jest prosta- na rozmowę kwalifikacyjną ubierz się tak, jak na bardzo ważne spotkanie. Zadbaj przy tej okazji o czystą koszulę, czyste buty i ogólną schludność. Skromność jest tu również kluczem. W tym dniu zrezygnuj z rzucających się w oczy dodatków, biżuterii, czy np. kolorowych skarpetek. Niezależnie też od pogody- zakryj większość ciała. W przypadku kobiet i mężczyzn zawsze dobrze sprawdzi się biała koszula- u mężczyzn w połączeniu z garniturem, u kobiet zaś z garsonką lub samą spódnicą, bądź eleganckimi spodniami.

Na postrzeganie Twojego wizerunku wpłynie również fakt czy będziesz punktualny. Sprawdź wcześniej lokalizację siedziby firmy, wygospodaruj więcej czasu na dojazd, weź pod uwagę np. godziny szczytu, czy ewentualne awarie związane z transportem.

Postępuj według savoir-vivre. Staraj się wzbudzić sympatię i profesjonalizm. Uścisk dłoni na powitanie powinien być konkretny i dość mocny. Staraj utrzymać się nienachalny kontakt wzrokowy. Naturalny uśmiech także będzie świadczył o łagodnej aparycji i sympatii, pozwoli ukazać optymizm i równowagę emocjonalną. Zwróć uwagę na gesty. Kontroluj swoje odruchy (np. zbyt częste przekładanie nogi na nogę). Życzliwymi i szczerymi, budzącymi zaufanie i szacunek gestami jest potakiwanie, lekko pochylona postawa ciała i otwarte dłonie zwrócone w stronę rozmówcy.

Dobrze przygotowany kandydat (ale również rekruter!) to gwarancja przyjemnej, spokojnej i skutecznej rozmowy kwalifikacyjnej. Dobrze przeprowadzona rozmowa ułatwia obydwu stronom podjęcie właściwej decyzji. Pamiętaj o kilku „grzechach” w zakresie rozmów kwalifikacyjnych: nigdy nie kłam (zarówno w CV, jak i w trakcie samego wywiadu kwalifikacyjnego), nie odpowiadaj zdawkowo na pytania, staraj się rozwinąć myśli, nie prezentuj postawy roszczeniowej i braku kultury, a także koniecznie wyłącz telefon! 😉

Powodzenia!

 

Author: Paulina Gańczak

Zainteresowany?
Zostaw kontakt
do siebie!