Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
+48 505 113 921
biuro@businessdp.pl

Zmiana pracy?

 • Posted by: @dmin

Zmieniasz pracę w 2019-tym?

Zmiana pracy to niełatwa decyzja. Czasem wywraca całe życie, zwłaszcza wtedy, kiedy trzeba się przeprowadzić, zmienić dotychczasowy charakter pracy, dokształcić się itp.

Jednak zanim podejmiesz ten krok, zastanów się czy w obecnym miejscu pracy nie masz możliwości rozwoju, oczekiwanej zmiany? Jeśli nie masz pola do rozmów – poszukaj innego pracodawcy.

W pracy spędzamy większość naszego czasu, dlatego ważne jest, aby środowisko było zgodne z naszymi wartościami, oczekiwaniami, a zmiana pracy dobrym wyborem.

Zanim podejmiesz decyzję – zwróć uwagę na poniższe obszary:

 1. Upewnij się czy pracodawca to stabilny podmiot gospodarczy.

 2. Zwróć uwagę jaki stosunek do ludzi ma potencjalny przełożony, właściciel. Jak czułeś/łaś się na rozmowie rekrutacyjnej? Może się zdarzyć, że nie spełniasz oczekiwań, nie masz odpowiednich kwalifikacji, ale zawsze należy Ci się szacunek.

  Możesz zaobserwować jak zwracają się do siebie pracownicy, czy są zestresowani, czy swobodni i uśmiechnięci.

 3. Zastanów się co jest dla Ciebie ważne w pracy, życiu. Jakimi wartościami się kierujesz ? Następnie zapytaj o wartości pracodawcę. Nie twierdzę, że musi być 100% zgodności, jednak powinieneś to wiedzieć, zanim zdecydujesz. Pomyśl, że przez kolejne lata będziesz pracować w duchu wartości tego przedsiębiorstwa. Odpowiedz sobie na pytanie czy jesteś w stanie je zaakceptować, czy są przynajmniej trochę zgodne z Twoimi i czy zmiana pracy wyjdzie Ci na dobre.

 4. Warto zapytać pracodawcę o cele przedsiębiorstwa na najbliższe 2 lata. Poznasz perspektywę, może też dla siebie.

 5. Jeśli chodzi o stanowisko – zapytaj o zależności – z kim będziesz współpracował/a, przed kim odpowiadał/a. Warto poznać te osoby.

 6. Przede wszystkim zapytaj o cel stanowiska. Jeśli zostaniesz zatrudniony/a – zapytaj co będzie Twoim celem! W jaki sposób będzie on mierzony i weryfikowany.

 7. Kogo możesz pytać o pomoc, o udzielenie informacji. Przedsiębiorca powinien wyznaczyć Ci opiekuna, który będzie pomagał Ci zaadoptować się i wdrożyć.

 8. Kultura organizacyjna – jeśli potrzebujesz wskazań, ciągłego ukierunkowania, instrukcji – być może odnajdziesz się w kulturze bardziej formalnej. Kultura rynkowa – nakierowanie na klienta, na szybkie dopasowywania się do oczekiwań i wymagań. Kultura innowacji – kiedy jesteś bardzo zainteresowany nowymi technologiami, rozwojem, trendami. Kultura klanowa – kiedy najważniejsze są dla Ciebie relacje i powiązania. Firmy zazwyczaj nie prezentują jednego typu kultury organizacyjnej. Modele przeplatają się, niektóre dominują. Trudno to ocenić na pierwszy rzut oka, ale miej tego świadomość. Nie w każdym środowisku będzie Ci się dobrze pracowało, a zmiana pracy może okazać się porażką.

 9. Atmosfera panująca w firmie– to dość subiektywne, ale możesz zwrócić uwagę czy pracownicy są spięci i nerwowi, czy rozluźnieni, rozmawiają o nowych rozwiązaniach, pomysłach, wspólnie omawiają napotkane problemy.

 10. Bonusy pozapłacowe – pracodawcy coraz częściej uatrakcyjniają warunki zatrudnienia poprzez:

 • opiekę medyczną

 • promowanie sportu (karta Multisport, fitness, siłownia)

 • ubezpieczenie na życie

 • bon na zakupy

 • dofinansowanie obiadów

 • imprezy integracyjne

 • wellbeing

 • rozpieszczanie „zielonymi koktajlami” itp.

 • pomoc w relokacji

 • realizacja „marzenia pracownika”

 • możliwość pracy zdalnej

 • elastyczny czas pracy

 • dodatkowy płatny urlop

 • i można by jeszcze wymieniać….

W mojej opinii bonusy pozapłacowe wcale nie są takie ważne, są miłym dodatkiem. Przy wyborze skup się na zakresie pracy, zadaniach, celach, czy masz możliwości do rozwoju swoich talentów, zainteresowań. Na drugim miejscu stawiałabym firmę i otoczenie. I oczywiście proponowane finanse muszą zaspakajać twoje oczekiwania i potrzeby.

Jeśli masz w swoich kontaktach rekrutera / konsultanta personalnego – skontaktuj się z nim i poproś o poradę. Taka osoba ma styczność z rynkiem i może Ci dać cenne wskazówki. Zapraszam Cię również do kontaktu ze mną: https://businessdp.pl/kontakt/

Możesz również zapoznać się z moimi obecnymi ofertami pracy: https://businessdp.pl/oferty-pracy/

Powodzenia w decyzjach zawodowych! Good luck !

Author: @dmin

Dodaj komentarz

thirteen + 15 =

Zainteresowany?
Zostaw kontakt
do siebie!