Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
+48 505 113 921
biuro@businessdp.pl

Echa Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2020. Nowa gospodarcza rzeczywistość

  • Posted by: Paulina Gańczak

Echa Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2020.
Koronakryzys.
Nowa gospodarcza rzeczywistość.

Jak co roku uczestniczyłyśmy w wydarzeniu Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Tej wiosny odbył się on-line. Starano się podsumować jak gospodarczo będzie wyglądał świat po zakończeniu pandemii, zaproszeni prelegenci, przedstawiciele biznesów, rządu i nauki debatowali na temat nowej rzeczywistości, z którą przyszło nam się zmierzyć. Czy nastąpi restart gospodarki?
Skrótowo przybliżymy panele, w których mieliśmy okazję uczestniczyć.

Branże odporne – komu kryzys nie wyrządził krzywdy?

Mówi się, że poza budownictwem wszystkie branże odnotowały spadki i odczuły kryzys. Są firmy na skraju bankructwa, ale są takie, które mają się całkiem dobrze. Nie zmienia to faktu, że jest to największy od 90 lat kryzys gospodarczy.
W trakcie prelekcji związanej z branżami odpornymi wymieniono takie segmenty jak: IT, Nieruchomości Komercyjne, E-sport i Gaming, Infrastrukturę (drogi, transport) oraz sztuczną inteligencję.
W niedługim czasie postaramy się przytoczyć więcej informacji na ten temat, niezwykle ciekawie zapowiada się bowiem branża wirtualnej rzeczywistości.

Wydajność pracy zdalnej?

W wielu przypadkach poruszano również temat pracy zdalnej. Ciekawe jest to, że wydajność systemu home office obecnie rośnie, natomiast jak będzie po pandemii to się okaże. Oczekiwania rynku są takie, ażeby wszystkie dziedziny biznesu móc realizować zdalnie. Aktualne i przyszłe wyzwania jeśli chodzi o pracę zdalną to morale zespołów, motywacja i komunikacja. Praca w systemie zdalnym będzie wymagać nowych kompetencji zarówno od przełożonego jak i pracownika. W trakcie pandemii przeprowadzono badania, na podstawie których stwierdzono, że podczas koronakryzysu 84% pracowników przeszło na pracę zdalną.
Zaznaczono, że praca zdalna to również wiele zagrożeń jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo. Na skutek tego na pewno zostanie wzmożona kontrola pracowników, powstaną programy i narzędzia, które być może zachwieją życiem prywatnym pracowników w systemie zdalnym…

Zarządzanie- jak będzie wyglądał biznes po wirusie?

Podczas panelu o zarządzaniu prelegenci zastanawiali się jak biznes będzie wyglądał po wirusie?
Na ten temat wypowiadali się przedstawiciele takich branży jak fotowoltaika, czy branża kolejowa. Podsumowanie prelekcji należało do psychologa biznesu, który uczulał, że obecnie mamy recesję, a jeśli jest recesja potrzebna jest też restrukturyzacja firm. Warto zastanowić się nad wszechstronnym przywództwem oraz nad tym aby firma była elastyczna i dynamiczna.

Jak zaadaptować się na rynku pracy w czasach kryzysu?

Podczas jeszcze innej prelekcji poruszono temat rynku pracy i tego jak się na nim zaadaptować w czasach kryzysu?
Dywagowano czy można już mówić o rynku pracodawcy, czy może w dalszym ciągu rynku pracownika, ponieważ to bardzo zależy od branży. Warto skupić się na rynku kompetencji, o którym coraz częściej się mówi. W branżach, w których poszukiwano pracowników o wysokich kompetencjach i sprawiało to problem- problem ten nadal niestety pozostanie.
Firmy, ogólnie rzecz biorąc w Polsce zaczęły bardzo prawidłowo reagować, przekwalifikowywać się, restrukturyzować, natomiast luka kompetencyjna może się nadal pogłębiać. Eksperci zapewniają, że taniej utrzymać jest istniejące miejsca pracy niż tworzyć nowe. Tarcze antykryzysowe mają te utrzymanie wspomagać. Wielu pracodawców stara się utrzymać zatrudnienie, spodziewamy się jednak bezrobocia na koniec roku na poziomie 12-13%.

Eksperci mają nadzieję, że koronawirus zwiększy skłonność przedsiębiorców do automatyzacji i robotyzacji.
Tematyka wykładów Europejskiego Kongresu Gospodarczego jest bardzo szeroka, powyżej przedstawiliśmy tylko namiastkę tego, czego się dowiedzieliśmy. Serdecznie zachęcamy do udziału w tego typu wydarzeniach, szczególnie obecnie kiedy odbywają się online 🙂
Zachęcamy również do przeczytania zeszłorocznej relacji z Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw:

Echa 9. Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Biznesowe trendy i inspiracje 2019.

Paulina

#gospodarka
#recesjagospodarcza
#europejskikongresgospodarczy

Author: Paulina Gańczak

Zainteresowany?
Zostaw kontakt
do siebie!